Menu

Płazy i gady

Dzikie

Żaba trawna

Żaba trawna

Żaba to zwierzę należące do płazów. Ma kolor brunatny i jest często spotykanym okazem w Polsce. Osiąga długość około 10 cm. Ma szeroki pysk, wydłużone i krępe ciało. W okresie godowym składa skrzek do wody, po czym przemieszcza się na mokre pola albo do lasów.

Legwany

Legwany

Do legwanów zalicza się około 600 gatunków tych zwierząt. Zaliczają się one do rodziny jaszczurek. Żyją w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej.

Najmniejsze osobniki osiągają długość około 10 cm, a długość największych sięga nawet 2 metrów. Dla wielu przedstawicieli tego gatunku charakterystyczne są ozdoby ciała: kołnierze, rogi, hełmy, które sprawiają, że ich ciało wygląda dość nietypowo. Barwy legwanów, podobnie jak kameleonów mogą ulegać dość szybkim zmianom i mają często intensywny kolor.

Agamy

Agamy

Agamy to zwierzęta zamieszkujące tropikalne tereny Europy, Azji, Afryki, Australii oraz pobliskich wysp.

Agamy różnią się od legwanów przede wszystkim obszarem ich występowania. Oprócz tego różni ich także budowa zębów. Zęby agam są połączone z krawędzią szczęk, u legwanów natomiast przyrośnięte są one do wewnętrznej strony szczęk, tak, jak to jest u wszystkich jaszczurek, z wyjątkiem agam.

Subskrybuj zawartość
Gady - Wszystkie prawa zastrzezone!